Nie jesteś zalogowany

 Numer 84 - Colorfinger "Separation"

2010-10-04 20:40:19

Cowpunk. Chyba jedno z najbardziej bezpretensjonalnych określeń stylu muzycznego we wszechświecie. Punk śmierdzący gnojówką, krowami i sianem. Czemu nie?

Colorfinger. Ktoś, kto zna Everclear lepiej niż z singla "Santa Monica"... Wróć. Ktoś, kto w ogóle zna zespół o nazwie Everclear i kojarzy nazwisko Alexakis, przy odrobinie cierpliwości powiąże oba te zespoły i co za tym idzie, odkryje parę Everclearowych inspiracji i przekona się, że jak bardzo z dupy wyjęte jest zaszufladkowanie ich do "drugiej fali grandżu", określenie, na które kiedyś się natknąłem w prasie muzycznej.

Co do tych cowpunkowych powiązań. Obowiązkowy namechecking musi bez wątpienia objąć The Gun Club - nie wiem czy ikonę stylu, ale bez wątpienia grupę, której wpływ słychać tak w Colorfinger jak i wczesnym Everclear. Z poza cowpunkowej materii Alexakis przyznaje się także do fasynacji Pixies, ale by uzyskać pełny obraz nie należy zapominać także o Husker Du, Cheap Trick i wreszcie Tomie Petty, wszystkich silnie obecnych w muzyce Alexakisa, zwłaszcza od momentu, gdy rozpoczął działalność pod szyldem Everclear. Ani Colorfinger ani Everclear nie stworzyłi bomby i nie rozpieprzyli świata muzyki (nie doczekali się też chłopaki recenzji na Porcys czy Screenagers i nie doczekają zapewne), ale nawet mimo braku wielkiego pieprznięcia zapewnili sobie skromne miejsce w historii. Cowpunkowej przynajmniej.

"Separation" to jeden z moich highlightów skromnego dorobku Colorfinger. Surowy, garażowy numer, prezentujący inną stronę ówczesnej amerykańskiej sceny muzycznej, leżący sobie gdzieś na uboczu i mający gdzieś nadejście boomu na grunge, czy z drugiej strony, działające poza mainstreamem grupy z okolic Pavement.

Więc jak jest? Masz po dziurki w nosie chillwaveu i freakfolku? Spróbuj cowpunku. Bądź przed hipsterami.

Dodane w cowpunkSkomentuj

Komentarze: 2

lewar 17 103   05/10/10, 14:33  
dobre.

sprawdź hue blanc's joyless ones:
http://www.youtube.com/watch?v=sFjAG-n811Y

Highfidelity 32 65   06/10/10, 12:58  
Niezłe! W temacie Everclear to warto sprawdzić Easy Hoes i Shakin' Brave, to właściwie pre-Colorfingerowe rzeczy. A co Colorfinger to ich album krąży na Ebayu za jakieś 500 plnów w przeliczeniu;)