Nie jesteś zalogowany

 Ratko Mladicia muzyczna alkowa

2011-06-06 11:02:47

2108504-ratko-mladic-643-482.jpg

 

Wzrok jak u sokoła, profil orli, poliki jak u parszuka. Wiele ostatnio słychać o Ratku Mladiciu i jego rozpoczynającym się procesie. Procesie mającym osądzić, czy wykonywał masowe mordy na męskich przedstawicielach populacji Srebrenicy. Przypominam, że to ta sama Srebrenica, której nie obroniły błękitne hełmy, wskutek czego nasz własny Mazowiecki, w geście protestu, zrezygnował z ciepłej posadki bałkańskiej wtyki ONZ. A że Mazowieckiego uważam za ostatniego męża stanu, jednocześnie kochając całe środowiska uniowolnościowe, to inna sprawa.

Niedawno w "Przekroju" Pilchus zastanawiał się, jakie książki czytają dyktatorzy. Ja się z kolei zastanawiam, jakiej muzyki wieczorami słuchają zbrodniarze wojenni. Czy Pol Pot, w końcu absolwent Sorbony, zasłuchiwał się w jeszcze bardziej od siebie samego, czerwonym Leo Ferre? Czy złośliwy austriacki malarz kochał Straussów? Czy Fidelowi Castro podoba się "Hasta Siempre Commandante" w wersji nieocenionego Roberta Wyatta? Wreszcie - czy Idi Amin, pomiędzy kolejnymi kęsami ludzkiego mięsa, podśpiewywał sobie szkockie jigi i reele? Nie dowiemy się pewnie nigdy. Możemy zatem projektować. Ja osobiście myślę, że Ratko, po dniu pełnym znoju, dniu wypełnionym mozolnym wskazywaniem swoim przydupasom, że jeszcze tego zabijcie, bo jakiś chyży taki, że jeszcze tego, bo koło miele młyn soczewica, że jeszcze tego, bo jakiś taki dzisiaj jestem bezlitosny; że po takim dniu, biedny, zmęczony Ratko, siadał przy ognisku, otwierał serbską (srpską po ichniemu) wersję konserwy tłuszczowej i swoim ząbkowanym komandoskim nożem, wykrawał z niej kawałek po kawałku, zasłuchując się w trąbce Dusko Gojkovicia.

A kimże to jest Dusko, żeby taki Mladic go zaraz tam słuchał? Ano fantastycznym pierdunem jazzowym, pochodzącym z miejscowości o wdzięcznej nazwie Jajce, którego talent muzyczny doprowadził od grania w lokalnych srpskich big bandach, do dzielenia sceny z Davisem, Bakerem, Getzem, czy Rollinsem. Co na płycie fajnego i jaki chuj, żeby ją w ogóle postować? Ano wielość inspiracji. Bo dosłuchacie się tu i samby, i antycypacji afrobeatu, i elementów bałkańskiej etniki, i... oczywiście doskonałego grania na szlachetnych jazzowych kanonach. Płyta mięciutka, jak kaczuszka, a jednocześnie ciesząca niebanalnym contentem. I możecie sobie przy niej założyć czapkę khaki, otworzyć konserwę tłuszczową i choć raz jeden w życiu poczuć się, jak kat Bałkanów. Indżoj.

 Dusko Goykovich - 1966 - Swinging Macedonia

Nie dodano tagówSkomentuj

Komentarze: 2

koniec_jaj 40 35   23/06/11, 19:42  
Nie wiem czego słucha Mladić, ale tego (w zasadzie jego) słucha Boris Tadić - http://www.youtube.com/watch?v=8cCvnux4-OM
Zly_Dotyk 152 242   25/06/11, 12:43  
Kurde, przez chwile wydawalo mi sie ze ta lokowana lampucera, to Plant...