Nie jesteś zalogowany

 Od szofera do pasażera

2010-05-01 22:22:01

Powszechna znajomość norweskiej muzyki ogranicza się raczej do zespołów anglojęzycznych, takich jak Röyksopp, Jaga Jazzist czy Kings of Convenience. Chciałbym wam polecić zespół Kaizers Orchestra. Chłopaki pochodzą z miasta Stavanger, znanego fanom piłki nożnej z klubu Viking Stavanger (który nawet kiedyś tam wyeliminował Chelsea z Pucharu UEFA). Zawłaszczyli sobie termin „ompa rock”, który w zasadzie nie znaczy nic więcej ponad charakterystykę ich muzyki. Pierwszy album, do tej pory najlepszy, nosi tytuł Ompa til du dør, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Ompa aż do śmierci.

Teksty obracają się w mafijno-wojennym klimacie, a płytę rozpoczyna mocne uderzenie o znaczącym tytule Kontroll på kontinentet (władza na kontynencie). Wśród pozostałych piosenek warto wyróżnić 170 – balladę o żołnierzu, który niezbyt wraca z wojny, na którą wyruszył.

Polecam serdecznie również zapoznanie się z albumem koncertowym z Kopenhagi, który da Wam szersze pojęcie o dalszej twórczości grupy. No i o tym kto sprawił, że Geir Zahl wygląda dobrze w każdym możliwym kolorze. Warto także zapoznać się z niebanalnymi teledyskami, które bez problemu znajdziecie na youtubie.

Słowem, bardzo ciekawe granie.

 

Dodane w rockSkomentuj

Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.