Nie jesteś zalogowany

 Gdzie jest krzyż?! Przegląd YouTube'owych remixów.

2010-08-20 22:29:23

Moherowi fundamentaliści dopięli swego, krzyż stał się symbolem, ale ludzkiej głupoty. Oczywiście YouTube, który jest krzywym zwierciadłem nastrojów panujących w społeczeństwie bacznie obserwował i aktywnie komentował wydarzenia sprzed Pałacu Prezydenckiego. Sprawą zainteresowała się też młodzież, i to nie tylko Wszechpolska, o czym świadczą takie zdjęcia, które z powodzeniem mogłyby wisieć na blogu pitaparty. A wiadomo, że gdzie młodzież tam i muzyka. I to właśnie z YT nadeszła odpowiedź na fejsbukową prośbę Kuby Wandachowicza o „pieśń opiewającą pomnik będący pochwałą tablicy ku czci znaku upamiętniającego symbol”. Zresztą sam zainteresowany wysmażył piękną linijkę „chodź tu kurwo, pałę liż, żeby stała mi jak krzyż”.

Po remixach reakcji Justina Biebera na butelkowego headshota, którego wokalista zaliczył na jednym z koncertów, przyszła pora na podłożenie pod oryginalne hasło krzyżaków „Gdzie jest krzyż!?” już no, trochę mniej oryginalnych bitów.


Gdzie jest krzyż? W drugim niebie autorstwa gz478 jak większość tego typu wrzutów wyrafinowaniem nie grzeszy, jednak z baraku konkurencji dostał się do zwycięskiej trójki. Powykręcane, wokalne strzępki skandowanego „gdzie jest krzyż!”, których mimo najlepszych chęci nie można nazwać IDMowymi,  bo to po prostu zwykłe zabawy z treblesami, nałożone na grubo ciosane, wiksiarskie biciwo nie zadowalają w pełni oczekiwań zarówno moich jak i zapewne Komitetu Obrony Krzyża. Do tego kiepska oprawa wizualna, koncentrująca się głównie na łokciu autora liryka.37-sekundowy GDZIE JEST KRZYŻ – REMIX (wstawiony przez jestemczolg z tematycznej strony zabrali.pl, do autora nie udało mi się dokopać) jest już jakby o klasę lepszy niż Drugie Niebo. Mamy tu quasi-dupstepowy (no dobra, dupstepowy, bez wybrzydzerstwa), ciężki, połamany bit ale zamiast sub basów i przestrzeni spod znaku Kode9 - skandowanie niczym żywcem wyjęte z Beastie Boys. Do tego cała plejada ekspresjonistycznych możliwości Obrońców i gestów ich frustracji w klipie.

I wreszcie niekwestionowany namber łan. Swoim gdzie-jest-krzyż'em Mr Hek zmonopolizował ten temat na YT. Na czym polega jego fenomen? Możliwe, że chodzi o trafny dobór „wokali”: mamy tu dźwiękowy reportaż z post-trzeciosierpniowej fazy obrony, migawki z obozu liżących rany katoli („kto ci buty ukradł?” „to są efekty interwencji”) jako stopniujące napięcie intro, gdzieś na wysokości 0:16 wyciszenie i oto rozpędza się jeden z bitów 2010, bezlitośnie zapadający w pamięć, dodający hasłu jeszcze większej nośności. Samplowanie największych nie wszystkim uchodzi na sucho ale świetnie przetworzony, świdrujący głos najsłynniejszej polskiej „Niemki od krzyża” (Joanna Burzyńska, 52 lata. Z zawodu monter mechanizmów precyzyjnych i zegarowych, z zamiłowania poetka) jest tu kolejnym plusem. Cieszą też detale użyte jako jako swego rodzaju bridge („gdzie jest moja mama” i „był tu krzyż, teraz go nie ma”). Zaskakuje umiarkowany poziom wiksiarstwa utworu, nawet w wersji extended zawierającej przecież większość techno-klisz. Nic dziwnego, że już grają to na imprezach.
Wariacja na temat, blizsza niezalowemu środowisku też się znalazła! Krzyż znalazł się na koncercie Justice.


A dla tych, którzy spodziewali się pieśni raczej w stylu Jacka Kaczmarskiego (kiepskie porównanie, to był żyd, komuch i mason przecież), została przygotowana (na razie na sucho, bez muzyki) pieśń Przy Krzyżu Pałacu Prezydenckiego, najprawdopodobniej autorstwa TEJ Joanny, co tu ukrywać trochę bardziej rozmodlona niż remixy z YT.


Brońcie krzyża.

 

P.S. Byłoby multimedialnej gdyby moje MSowe konto się nie buntowało

 

Nie dodano tagówSkomentuj

Komentarze: 3

proserek 27 107   21/08/10, 11:33  
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
youthless 24 123   23/08/10, 08:41  
Tia. Chociaż naprawdę dobre beaty tam są, nie ma co ukrywać.
gjon91 0 59   24/08/10, 00:42  
jeżu, tylko nie ma mjuzikspocie o tym dodupnym temacie!