Nie jesteś zalogowany

 Zimna fala disco polo

2012-05-24 16:22:32

Zespół Bayer Full powstał w 1984r. Bezpośrednim czynnikiem prowadzącym do założenia zespołu była muzyka zespołu Joy Division, ale dopiero śmierć i wyklarowanie się nowego składu - New Order - pchnęło Sławka Świerzyńskiego do tego jakże daleko idącego w skutki kroku. To album Power, Corruption and Lies wywarł na założycielu Bayera taki wpływ. Nie bez znaczenia jest fakt pojawienia się w tym samym roku singla Blue Monday.

Bayer Full zaczynał skromnie. Chłopaki nie mieli pienędzy na sprzęt, to przecież połowa lat 80 - tych. Byli w całkowitej kontrkulturze, tak się wtedy nie grało - wspomina osoba z otoczenia zespołu. Każdego dnia Sławek skrzykiwał chłopaków do swojego garażu, a tam grali na czym mogli. Po każdej próbie siadali i Sławek z zaangażowaniem opowiadał zapatrzonym w niego członkom zespołu o początkach Beatlesów, Stonesów, o rewolucji psychodelicznej, o zimnej fali i industrialu. 

Świerzyński wraz z Arkiem Kamińskim, Jackiem Łyzińskim i Tomkiem Rudzińskim zakładają zespół, którego początki były niezwykle trudne. Zważywszy, że pierwszy album zespół wydaje dopiero w 1992r., lata 80 - te to trudny okres. Inspiracja zespołem The Beatles zdecydowanie pchnęła ich do działania, choć piosenki nie zawsze były najlepsze. Sławek Świerzyński: A czego tu się wstydzić? Że utwory są melodyjne, że o miłości, że łatwo wpadają w ucho? 

Dopiero wydany w 1992r. album Blondyneczka udowadnia mocną pozycję kompozytorską lidera i spółki. Utwory o silnych i zwartych akordach, zdecydowanych melodiach, liczne kontrapunkty. W mediach pojawiły się doniesienia, że płyta niemalże antycypuje późniejsze nagrania indie rocka, a w szczególności (co możemy stwierdzić teraz) chillwave'u. Płyta stawia zespół Bayer Full na równi z wielkimi albumami rodzimego rocka, mimo że stylistycznie zbliża się raczej ku zimnej fali, a nawet eksperymentom Sonic Youth czy Swans. Największe wrażenie robi w mediach utwór Moja Muzyka, piosenka napisana pod wpływem tekstów o muzyce Johna Cage'a i jego eksperymentów z ciszą. Poszerzenie granic estetyki utworu, muzyczne tu i teraz, percepcja dźwięków, nasilenie bodźców emocjonalnych odwrotnie proporcjonalne do głośności dźwięków - takie myśli przyświecały Sławkowi podczas tworzenia hitu.

Widzę ją kiedy oczy zamykam, słyszę ją kiedy cisza trwa.
Bo to jest taka moja muzyka, co im ciszej, tym ładniej mi gra.

Piosenka zawojowała cały kraj, od wyznawców awangardy, po fanów komercyjnych rozgłośni. Pierwsza złota płyta dla zespołu. Od tamtego czasu pojawiają się zgrzyty personalne. Przez zespół przewinęło się wielu instrumentalistów, jednak silne ramię lidera pcha Bayer Full wciąż do przodu.

Legendarne są już sławne chyba na cały świat dyskusje fanów na temat inspiracji narkotykowych w różnych piosenkach. Majteczki w kropeczki jako sugestia halucynacji wywołanych grzybami halucynogennymi i niemośność skupienia uwagi na bieliźnie, Krajobrazy będący nawiązaniem do flimu Easy Rider czy tak znane utwory jak Wszyscy Polacy czy Polski duch jako egzemplifikacja narodowych skłonności alkoholowych.

Zespół Bayer Full stworzył podwaliny pod polski rynek muzyki awangardowej, wywarzył drzwi dla całej kontrkultury lat 80 - tych, a o jego wielkości niech świadczy fakt, że 67 milionów płyt, które wytłoczono w Chinach sprzedało się na pniu w ciągu kilku pierwszych dni sprzedaży. Każdy chiński egzemplarz płyty zespołu jest teraz białym krukiem z racji na swoją niedostępność.

Tak oto zaczęła się wielka przygoda czterech facetów z piosenką. Było wesoło, ale nie zawsze świeciło nam słońce. Długo by opowiadać o naszych koncertach i nagraniach.

 

Tak opowiada lider i wypada mu uwierzyć. Lata 80 - te to nie sielanka i muzyka była wtedy ostra i dzika, czego najlepszym przykładem nagrania Bayer Full. Mimo, że karierę płytową rozpoczęli w latach 90 - tych, to jednak szlify zdobywali w twardych latach 80 - tych. Czterech twardych facetów grających twardą, szorstką, bezkompromisową muzykę. Plus jedna babka, ale ona dołączyła później. Takie są biografie wielkich reformatorów.

Nie dodano tagówSkomentuj

Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.