Nie jesteś zalogowany

 Psychoguruindianavantgardecatholicprog (7 maja 2008)

2010-04-23 05:53:00

caldera+-+a+moog+mass+(3).jpg

Kuriozów ciąg dalszy. Założenie jest takie: jeśli jesteś wyznania katolickiego to z pewnością lubisz psychodelię. Dar języków, duch święty w postaci gołąbka, kompleks Boga... To wygląda na typowe elementy tripa po kwasie. Ogólnie mówiąc - jeśli kto nieświadom - mógłby z powodzeniem uznać Nowy Testament za historię o 12 kolesiach i ich guru tworzących jakąś mocno wiekową pre-hippisowską komunę i zajmujących się marksistowskimi pogadankami w stylu lewicy'68. Żeby nie było, że rzucam słowa na wiatyr:

 



Jednakże wydaje się, że sakralna muzyka chrześcijańska nie była nigdy szczególnie naznaczona klimatem a'la wczesne Pink Floyd... A tu nagle niespodzianka. Projekt Caldara/Caldera (używali obu nazw; nie mylić z zespołem grającym latino ani z innym grającym doom/sludge) w 1970 roku wydał album z natchnioną LSD, katolicką, inspirowaną Bachem wielkopostną muzyką liturgiczną na syntezator mooga, organy, harpsichord i często pojechane vocoderem wokale. Formalnie jest to realizacja sekwencji Stabat Mater dolorósa iuxta crucem lacrimósa, czyli coś co w dzisiejszych czasach moglibyśmy nazwać fazą zjazdową. Album zwie się przewrotnie A Moog Mass. To staroć i raczej niekoniecznie mainstream, więc nie sądzę, żeby ktoś specjalnie pilnował praw autorskich. Znowu rzucam całość.

Swoją drogą: moog to tak naprawdę zestaw tranzystorowych thereminów, a ostatnio i thereminowej muzyki dużo wpadło mi w ręcę, nie będę więc wchodził w szczegóły teraz. Miast tego obiecuję wrócić do tematu wkrótce i wrzucić trochę kawałków na klasyczny theremin. Póki co zapraszam do sycenia się Calderą.

 

Caldera - 1970 - A Moog Mass




Skomentuj

Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.