Nie jesteś zalogowany

 Nieskrywany Enthuzjazzm

2012-01-07 17:41:09

26 listopada 2011 r. w Sali Sejmikowej Urzędu Miasta Krasnystaw dbył się koncert Projektu Grzegorza Rogali. Był on częścią “PGR & Zilberman – trio Tour” promującego wydaną w tym roku płytę “Enthuzjazzm". Projekt wystąpił na zaproszenie Krasnostawskiego Domu Kultury.

Grzegorz Rogala to absolwent berlińskiego Jazz Institut, student Berklee, współzałożyciel zespołu Kattorna, należy do czołówki młodych puzonistów na naszym kontynencie. Swój nowy muzyczny projekt zrealizował z koleżanką ze studiów, izraelską saksofonistką - Sagit Zilberman.

Zespół cieszy się patronatem Jazz Forum, Ambasady Izraela, i Muzeum Historii Żydów Polskich. P.G.R. koncertował miedzy innymi w Polskim Parlamencie, Na Festiwalu Jazz w Ruinach w Gliwicach, Festiwalu Muzyki Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym, Festiwalu Kultury Chrzescijańskiej i Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

Płyta zespołu to połączenie folkloru, muzyki klezmerskiej i jazzu. Oprócz wspomnianej dwójki na albumie zagrali wybitni jazowi muzycy młodego pokelenia Łukasz Borowiecki i Michał Bryndal.
Efekt ich spotkania to eklektyczna mikstura żydowskiej, polskiej i amerykańskiej muzyki nad, którą unosi się duch słynnego Johna Zorna. Usłyszymy tu swojskie mazurki jak i zorientalizowane standardy. Możemy dać się ponieść argentyńskim namiętnościom czy kubańskiemu clave.

Wyrobić opinię na temat „Enthuzjazzmu”mogli sobie również mieszkańcy Krasnegostawu. Artyści wystąpili u nas tuż przed rozpoczęciem swojej czwartej trasy koncertowej zaplanowanej na grudzień. Koncert rozpoczął się o godz. 19.15. Na sali wyłączając organizatorów było 19 [sic!] osób. Nie zrażeni niską frekwencją muzycy, wykonali przede wszystkim utwory z płyty m.in.: "Majazzur", "Abidan", czy skomponowany przez Johna Zorna – "Hekhal". Grając niewiarygodnie precyzyjnie, a jednocześnie z wielką swobodą i wyobraźnią zachwycili krasnostawską publiczność. Do tego stopnia, że po planowanym zakończeniu koncertu zostali wywołani, aby zagrać jeszcze jeden utwór. Było to autorska kompozycja Grzegorza dedykowana żonie – Basi. W niewielę ponad godzinę trio stworzyło niesamowity nastrój. Zapraszając nas w muzczną podróż niemal po całym świecie. W ich utworach mogliśmy usłyszecie odniesienia do izraelskiej, czy nawet kubańskiej kultury i historii. Dopełnieniem występu były słowne wypowiedzi Rogali, kórymi wprowadzał widownię w świat muzyki zawartej na "Enthuzjazzmie".Przekonywał, że każdy z utworów ma tu swoją własną historię Na potwierdzenie tej tezy trio przedstawiło m.in.jazzowy obraz rewolucji Fidela Castro. Udało im się nawet namówić zgromadzonych do klaskania w rytm kompozycji "Cuban Raport".

Chociaż wydawać by się mogło, że połączenie polskiegiego i żydowskiego folkloru nie jest niczym odkrywczym, w wykonaniu PGR dało bardzo interesujące rezultaty. To był ich jeden z pierwszych występów w takim składzie.W tak krótkim czasie wypracowali swój własny niepowtarzalny styl,   w którym słychać dużo przestrzeni i indywidualnych improwizacji.
Zespół zaprezentował muzykę trudną, jednak dzięki pasji wykonawców, umiejętnemu budowaniu napięcia, nielicznym widzom udzieliło się wzruszenie. Na zakończenie cała trójka podpisywała płyty i odpowiadała na pytania wyraźnie urzeczonej występem publiczności. Trzeba dodać, że była to druga wizyta Grzegorza Rogali w Krasnymstawie. Wcześniej grał u nas we wrześniu ubiegłego roku.

Zbierając informacje o zespole natknąłem się w interneicie na zdanie, które pozwoliłem sobie zaadoptować na potrzeby tego tekstu. (Brzmi ono tak) W sobotę Krasnystaw otarł się o prawdziwą sztukę. Szkoda tylko, że znowu zobaczyło to tak mało osób.
Projekt Grzegorza Rogali występuje obecnie w składzie S. Zilberman – saksofon, R.Sarnecki – gitara, G. Rogala – puzon.

WIĘCEJ NA BLOGU BRZYDKIE SŁOWO NA K !

Nie dodano tagówSkomentuj

Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.
Logowanie
Zapamiętaj mnie
Bezpieczne logowanie (SSL)
Zapomniałem hasła
» zarejestruj się!
Najczęściej komentowane
brak
Ostatnie komentarze
brak