Nie jesteś zalogowany

Buzyka a Miznes

2010-04-18 18:36:03

Kolejna, czwarta już edycja konferencji „Muzyka a Biznes” odbyła się. I to właściwie wszystko, co można na ten temat powiedzieć, jeśli nie chce się wyjść na buca. Słowa rozczarowania nie przechodzą mi przez palce zbyt łatwo, bo projekt jest mi od samego początku szczególnie bliski – jest związany z uczelnią, którą skończyłem, współautorami idei są dwaj moi koledzy, Maciek Lisiecki i Mariusz Herma, byłem obecny na wszystkich odsłonach w roli widza, od startu przedsięwzięcie wspiera też serwis Screenagers. Idea „MaB” jest dla mnie w tak oczywisty sposób potrzebna i pożyteczna, że nie ma o czym mówić.

Zacznijmy od pozytywów. Organizacja – lepsza niż kiedykolwiek. Piątka z plusem dla całej ekipy, która zajęła się żmudną logistyką imprezy, bo nie dostrzegłem w niej żadnych luk. Tradycyjnie dobry bufet, ambitna broszura z publicystyką muzyczno-biznesową, do tego estetyczne i nowoczesne wnętrza gmachu „C” i dużo znajomych twarzy – czas na „MaB” spędza się przyjemnie, bez dwóch zdań.

Niestety, gdy przejść do meritum, „MaB” 2010 zapamiętam jako serię nudnych i nie docierających nigdzie przemówień. Chlubnymi wyjątkami byli właściwie tylko paneliści ze środkowej dyskusji, ale kto zna Michała Hoffmanna (ochrzczonego „Afrojojax” na okolicznościowej tabliczce wręczanej uczestnikom paneli) i Borysa Dejnarowicza, ten wie, że nawet gdyby ci urodzeni GAWĘDZIARZE zaczęli dyskutować o nowoczesnych metodach pielenia grządek, prawdopodobnie słuchałoby się tego dobrze.

Przez większość czasu zza efektownego zamiaru diagnozy branży muzycznej u przełomu dziesięcioleci wyłaniała się jednak kompletna bezradność i brak koncepcji na to, w jaki sposób wcielić ten pomysł w życie. Popis uwłaczającej inteligencji słuchaczy propagandy na skrzyżowaniu korporacyjnego PR-u i antypirackich smutów w pierwszym z paneli wołał o pomstę do nieba. Dyskusja, która miała dotykać palącego problemu dystrybucji (a raczej jej braku) muzyki cyfrowej w polskiej sieci, skupiła się na kwestiach sprzedaży... dzwonków i czasoumilaczy. Gratuluję dobrego samopoczucia.

Drugi panel zatarł trochę to uczucie niesmaku. Moderator z pojęciem o prowadzeniu dyskusji, dwójka z grona najbardziej wygadanych kolesi w branży, a na drugim biegunie duet pasjonatów, nieocenionych „kaowców” polskiej alternatywy. Szkoda tylko, że po jednej rundce wypowiedzi było pozamiatane, a debata musiała trwać. Brak jakiegokolwiek napięcia dał się we znaki tej rozmowie, zdecydowanie.

I nadszedł panel trzeci, z moim skromnym udziałem (dosłownie i w przenośni). Fajny pomysł z mini-wykładami wprowadzającymi do dyskusji – zrujnowany przez brak sprecyzowania tematyki i formy dla poszczególnych prelegentów. Możliwość polemiki – stracona, bo jak tu rozmawiać, kiedy na cztery osoby przypada jeden mikrofon. Moderacja – no, przydałaby się, ale niestety jej nie było. Skutkiem tego każdy z czterech panelistów ciągnął w swoją stronę, nie dochodząc ani wspólnie, ani z osobna do konkluzji na jakikolwiek temat.

Żeby była jasność: ja uwielbiam „MaB”, „MaB” RZĄDZI. Jeśli przejaskrawiam niedociągnięcia, to właśnie dlatego, że ta idea jest mi tak bliska. Natomiast za rok trzeba zastanowić się poważniej nad clue całej zabawy – pomyśleć dłużej nad tym kto z kim i o czym powinien dyskutować. W przeciwnym razie do „MaB” na dobre przylgnie etykietka darmowego poczęstunku z kanapkami i kawą z przerwami na nudne pogadanki o muzycznym biznesie. Być może dla przeciętnego studenta SGH, który zabłąkał się na auli, to wystarczy. Choć akurat byłem przeciętnym studentem SGH i nie postawiłbym na to kasy.

 


Start!

2010-04-07 20:57:05

A więc Musicspot startuje. No pięknie. Serce rośnie, tym bardziej, że pamiętam, jak niewiele ponad rok temu w weekendowe popołudnie spotkaliśmy się z Maćkiem i Kubą, żeby przedyskutować szczegóły pomysłu, który Maciek „sprzedał” naszej dwójce podczas jednej z imprez zimą 2009 roku. Niedługo później do drużyny dołączył Michał, a ja – z nadmiaru innych przedsięwzięć – musiałem wybierać między paroma z nich (przedsięwzięciami, nie chłopakami tworzącymi Musicspot), co doprowadziło mnie ostatecznie do decyzji o rezygnacji z prac nad pierwszą polską platformą blogową o muzyce. Trzymałem kciuki, żeby się udało – a nuż po latach, gdy już chłopcy będą sławni i bogaci, znajdzie się i moje nazwisko w notce na Wikipedii. Taki Pete Best Musicspota. Mi ta rola odpowiada. Pete Best is good enough.

Nigdy nie miałem bloga i nie planowałem go mieć. Dopiero niedawno udało mi się zredukować liczbę platform, w których tworzenie jestem zaangażowany od strony pisarskiej, do poziomu zapewniającego satysfakcję. Poza tym, blogi? Rzadko interesuje mnie to, co piszą autorzy polskich stronek tego typu o muzyce. Kilka, owszem, szanuję i odwiedzam. Natomiast beztreściowość maskowana efektownymi grafikami, pretensjonalnym nazewnictwem, no i przede wszystkim tonami linków do YouTube’a, w które nikt przecież nie klika, to bolączka wielu. Jak napisał autor bloga o najkrótszym bodaj żywocie w historii polskiej branży muzycznej, Marcin Nowicki, „jesteście nudni” (edit: a jednak był to chwilowy problem techniczny – blog Acidhouses istnieje i ma się dobrze). Istnieje spore niebezpieczeństwo, że i mnie to dotknie, ale spróbujmy – nawet jeśli trochę na zasadzie, że wszyscy to robią, więc ja też będę.

„A co oni umią, ci młodzi wilcy? Co tu będziesz wrzucał, kolego?”, spytacie. Praktycznie wszystko. Prawdopodobnie jednak prędzej niż się spodziewacie blogasek skończy jako przegląd bisajdów XTC. Co mimo wszystko nie byłoby nawet takie złe. Czy byłoby? Nie mogę się zdecydować. Idźcie się oszuszyć.

 

Komentarzy: 6 Nie dodano tagów

« wróć 1 2 czytaj dalej »