Nie jesteś zalogowany

 Wiosna, lato, jesień, muzyka!

2011-04-01 18:25:43

Słoneczko świeci, ptaszki ćwierkają, jest wesoło, biesiadnie i śpiewająco. Dlaczego? Zima odeszła, śniegi stopniały i przyszła nareszcie wiosna. A wiosna w tym roku zwiastuje kilka rzeczy, czyli kolejne kontrowersje z katastrofą smoleńską, kiepską grę naszej reprezentacji, komplikacje z euro 2012, wybory i resztę dość smutnych wydarzeń. Gdzie więc szukać pocieszenia, nadziei i motywacji? Chyba jedynie na polskich festiwalach muzycznych. Organizatorzy ujawniają lineupy, miejsca, bilety i inne szczegóły, media prześcigają się w podawaniu informacji, facebookowe fanpage'y pękają w szwach, więc należy chyba wspomnieć w kilku słowach o tym, co elektronicznego nas czeka w tym roku.

3-6 czerwca, to Selector Festival, festiwal może nie stricte elektroniczny, ale ściśle z muzyką elektroniczną powiązany. Alter Art trafił ze swoją koncepcją, bo fanów 'popowej' elektroniki u nas nie brakuje. Sam festiwal chyba też nie narzekał na frekwencję w poprzednich latach, kiedy w Krakowie goszczono między innymi Faithless i Royksopp. W tym roku w lineupie znaleźli się miedzy innymi Crystal Castles, którzy robią ostatnio duży szał, zwłaszcza wśród nastolatków, a także Katy B, znana ze współpracy z Bengą i Magnetic Manem. Pomysł ciekawy i można się domyślać, że chętnych nie zabraknie.

30 czerwca - 3 lipca, czyli polska duma - Heineken Open'er Festival. Tak, tak, największą gwiazdą oczywiście jest Coldplay, ale mowa miała być o artystach elektronicznych. Po pierwsze, będzie Caribou, autor jednej z najbardziej pożądanych płyt elektronicznych, czy też popowo -  elektronicznych, jak kto woli, w ubiegłym roku. Spekulowano wiele, gdzie w Polsce będzie można będzie usłyszeć pana Snaitha, no i już wiemy. Po drugie - Simian Mobile Disco w wersji live. Tych panów gościliśmy w ubiegłym roku na Audioriver i w klubie 1500m2 do wynajęcia w wersji djskiej, tym razem wersja live, czyli ich klubowo - brzdękające hity, mające wielu zwolenników. Trzeba też wspomnieć, że przyjedzie Deadmau5, którego już nawet nie umiem teraz zaszufladkować. Organizatorzy zapowiadają, że jego występ, to najbardziej spektakularny projekt koncertowy w muzyce elektronicznej, z czym się jednak trochę zagalopowali, bo taka opinia ociera się o kpinę. Line up nie jest zamknięty, więc ktoś elektroniczny prawdopodobnie na Babie Doły jeszcze przybędzie.

29 - 31 lipca, czyli w końcu to, co lubię najbardziej, a mianowicie Audioriver w Płocku. Bilety można kupować w ciemno, namiot i miejsce na namiot również (tylko wcześniej, żeby zdążyć!).  Kto w tym roku? Lineup ogłoszony częściowo, ale szał robi już zapowiedź występu Trentemollera (wspominanego przeze mnie już 2 razy), tym razem nie w wersji djskiej, ale w wersji live z całym zespołem. Powiem szczerze, że aż się boję. Do tego Paul Kalkbrenner live, którego przyjazd aż tak bardzo mnie nie cieszy (ile można słuchać i oglądać 'Berlin Calling'?), no ale podobno ma być coś z nowej płyty, poza tym berlinowocallingowych fanów zamiast ubywać, to przybywa, więc miejsce przed sceną raczej będzie zapełnione. Będzie też w końcu Reboot, którego ja osobiście obstawiałem w lineupach już dwóch poprzednich edycji, ale teraz się doczekaliśmy. No i trzeba powiedzieć o panach z Modeselektor, którzy byli już w Płocku, jako Moderat i zapowiedzieli, że muszą wrócić, więc wracają. Czekamy na resztę lineupu.

5-7 sierpnia, to dla mnie chyba najbardziej intrygujący festiwal tego lata, czyli OFF Festival. Fani OFF'a i Audioriver nareszcie się doczekali na to, żeby organizatorzy obu festiwali się dogadali i nareszcie odbędą się w innych terminach. I bardzo dobrze, bo artyści elektroniczni na OFFie w tym roku naprawde elektryzują. James Blake, po Caribou najbardziej oczekiwana u nas postać w końcu przybędzie. Artysta niekonwencjonalny, świetne epki, dość specyficzny album wokalny i mega popularny hit w postaci coveru 'Limit to your love' (któż go nie słyszał?). Druga oryginalna postać, to Matthew Dear, za którym ciężko nadążyć. Matthew jest znany również pod aliasem Audion, no i słyszeliśmy go już wcześniej także na Audioriver. Oprócz nich, będą też Junior Boys i Kode9. Powinno być ciekawie.

25 - 28 sierpnia - Tauron Nowa Muzyka. Jeden z najlepszych festiwali na pewno. Na wcześniejszych edycjach gościli wielu świetnych wykonawców, niektórych bardzo wyczekiwanych, a w tym roku będzie podobnie. Swój przyjazd potwierdzili Apparat i Modeselektor, czyli autorzy jednej z najlepszych płyt w elektronice w ostatnich latach, pod aliasem Moderat. Występując oddzielnie, muzyka naturalnie się róźni, ale powinno być równie ciekawie. Przyjedzie również Ramadanman, czyli ostatnio jeden z najbardziej rozchwytywanych dubstepowych artystów, zdobywca nagród w różnych plebiscytach i autor kilku świetnych kawałków. Dodatkowo znana już Mary Anne Hobbs, która była już wcześniej, a także FaltyDL, o którym robi się coraz głośniej. Czekamy!

To te najbardziej znane i najlepsze festiwale. Trzeba wspomnieć, że na innych, o których nie wspomniałem, pojawią się Richie Hawtin (nie pamiętam już ile wychwalających słow o nim napisałem), a także Sasha, czyli legenda proggresive. Smuci fakt, że w tym roku festiwal Unsound w Krakowie nie dostanie wsparcia finansowego i może to wpłynąć w znacznym stopniu na jego formę i rozmach. W poprzednich latach dzięki niemu można było usłyszeć wiele gwiazd, między innymi Jamesa Blake'a, Panthę du Prince, Sheda i Martyna.

Słow kilka należy też poświęcić wydarzeniom klubowym w tym roku. Tu prym wiodą, zresztą jak zwykle, DetroitZdrój i 1500m2, a także klub SQ w Poznaniu. Ludzie z Detroit rewolucjonizują elektroniczną Warszawę i od początku roku w 1500m2 można było usłyszeć Pariaha, Jamiego XX i Oniego Ayhuna, a już niedługo (tylko w kwietniu) w klubie wystąpią Jamie Woon z zespołem, Radio Slave i Agoria. Klub SQ gościł w tym roku niesamowitego Nicolasa Jaara, Jaya D i Raya Okparę, dziś przyjmuje  Soul Clap i Wolf & Lamb, a w kwietniu mają zagrać Smolik i Parov Stelar. Więc dzieje się.

A już niedługo, bo 16 kwietnia w gmachu Warszawskiego SGH odbędzie się Konferencja Muzyczna, przygotowywana przez organizatorów Audioriver. W programie między innymi wykłady Łukasza Napory, (dziennikarza muzycznego i rzecznika prasowego festiwalu), gościa specjalnego Radio Slave'a dzięki pomocy Red Bull Music Academy, a także spotkanie z organizatorami festiwalu. Po konferencji, odbędzie się After Party w 1500m2, gdzie zagra wspomniany Radio Slave, nasz towar eksportowy, czyli chłopaki z Catz'n'Dogz i znany, bardzo znany współzałożyciel DetroitZdrój, czyli Bshosa. Takiej inicjatywy jeszcze nie było, bardzo cieszy fakt, że organizatorzy wychodzą do swoich fanów, otwierają się i robią coś naprawdę oryginalnego i innowacyjnego. Warto być!

 

Nie dodano tagówSkomentuj

Komentarze: 0

Nie dodano komentarzy.