Moje komentarze

02.06.2010
zaciekawiły mnie Twoje techniczne opisy i dzisiaj wreszcie baskowie doczekali się swojego dnia w kolejce do odsłuchu. zacząłem z założeniem, że jak do 3 tracka mnie nie weźmie, to sram to. no i przy trzeciej pieśni się zaczęło - imho to najciekawszy kawał muzyki na tym krążku (co pobrzmiewa czasem jak live-set, te ptaszki ćwierkające w tle), a jeden z nawspanialych, jakie dano mi było słyszeć od bardzo, bardzo dawna.
granicę śpiewu zawsze wyznaczała mi brzydsza część duetu dead can dance, czyli Lisa Gerard. nie za bardzo lubię baskie wokale, ale to co na płytach dcd udawało się nasycić się ciepłem głosu Brendana i instrumentami, kompletnie brązowiło mi gacie na własnych, niekoniecznie solowych wydawnictwach Gerard. czułem, że dalej, poza takie jak ona prezentuje wywijanie wokalem nie jestem w stanie przejść.
na szczęście Achiary to absolutny arcymistrz wokalistyki, który na mój gust zostawia daleko w tyle z wyobraźnią muzyczną panią Lisę. zresztą jak widzę bliżej mu do jazzu (np. http://www.youtube.com/watch?v=KulDBnH0KJU).
wracając do płyty - w niektórych jej fragmentach wariuje mi z radości doznań i ekstazy narząd cortiego oraz pół szarej materii pod łysiejącą kopułą. cholera, co ten facet wyprawia z paszczą, ba, z całym ciałem. majstersztykiem są wzajemne "przegadywania" się benata z instrumentami (np. track 5), gdzie wyłapuję tylko najwyższą, najbardziej oczywistą warstwę Piękna i dowiaduję się, że tak naprawdę to znam się na muzyce jak świnia na gwiazdach. klęcząc, ledwo ogarniam też fakt, że przez ponad 5 (lub więcej) minut facet wyśpiewuje z dziesiątki tysięcy nut oraz setki słów - jak on to może spamiętać?
polecam utwory nr 3, 5, 7, 10 oraz 11 - ten ostatni ze względu na udział wspomnianej we wpisie txalaparty. to przepięknie brzmiący instrument o niespodziewanie wielkich możliwościach interpretacji - posłuchajcie i zobaczcie jak się na tych wysoce mobilnych deskach (vide zejście ze sceny w filmiku) gra na speedzie: http://www.youtube.com/watch?v=Ubkkj09JNKY albo na poziomie chilloutowym tej folkoteki: http://www.youtube.com/watch?v=LVAhcumWAwE
1 2 3 z 3