Nie jesteś zalogowany

 Prawie jak "Endless Summer", czyli okołowakacyjnomuzycznie

2010-07-17 22:04:40

A bo to tak słuchanie trochę tego tu, nieco tamtego tam, i w zasadzie mogłabym napisać o 65daysofstatic, ale wyglądanie przez okno nieco mi ich dyskredytuje, nie, że coś mi się w nich nie podoba, bo jest w zasadzie parę rzeczy dobrych, aczkolwiek... No. To jest zbiór karmionych spacerami po mieście w gorącu luźnych refleksji o towarzyszących mi ostatnio płytach. Nic ambitnego, analiza Dostojewskiego w kontekście poszerzającego się instrumentarium muzyków dubstepowych w następnym odcinku.

Tymczasem na pierwszy ogień pójdą panowie, których odświeżyłam sobie w okolicach Open'era, ale prawdopodobnie już po ich polskim koncercie. Słodcy Kings of Convenience, okolice lata 2008 oraz uroczy w swej nienachalności Know How.

I nigdy bym nie pomyślała, że tak cudownie nadają się na teraz. Fakt, że poznałam ich latem, niczego nie zmieniał, jako że zawsze myślałam o charakterystycznym dla zespołu smuteczku pogodzonego z niezbyt udanym życiem osobistym w kontekście bardziej wiosny. Wczesnej jesieni może, niby jeszcze ciepło i przyjemne zapachy unoszą się w powietrzu, ale nie będzie tak, jak było, ech, Erlendzie, patrz, jak to się układa, ludzie przychodzą i odchodzą, a trąbka, jak grała pod gitarę, tak gra. Ale wdzięk jest wartością nieprzemijającą oraz działającą bez względu na porę roku.

Gdzieś tam sobie w moim odtwarzaczu jest od paru tygodni Soundpool. Pierwsza płyta kojarzyła mi się z przyjemnym, nienachalnym graniem A Sunny Day in Glasgow, druga zresztą także, choć więcej w niej wpływów-jakby-tanecznych. Przyjemnie, nienachalnie, średnio zapamiętywalnie, myślałam sobie. Dwa tygodnie temu byłam jednak na imprezie. Domówka, gorąco, duszno, nudnawo, nie tańczę. Zajęłam kontrolne miejsce opodal parkietu i z wystudiowaną blazą popijałam swojego drinka, nasłuchując nieco odległych odgłosów tanecznego popu. Z racji odległości rzekłabym nawet, że pogłosów. I wtedy pomyślałam o Soundpool. Muzyka na chwile jak te i dla takich zblazowańców jak ja, ale nieco cieplejsza, sugerująca, że mogą być lepsze imprezy, chęć na taniec, a gorąco nie zawsze jest irytujące. I nawet pogłosy są.

 I nowość, zupełna nowość, no jasssne, ale jak dla mnie nowość, czyli niejaka Janelle Monáe. Trochę rozczarowanie, bo pani jest zupełnie w porządku, przyjemna, głos ma ładny, widać, że osłuchana. Osłuchanie zawsze w cenie. To dlaczego narzekam? Bo miało być cudownie! Pan z Przekroju obiecał motylki w brzuchu jak przy pięknej Badu, szał jak przy The Love Below/Speakerboxxx Outkast, a tego zabrakło. Osłuchanie osłuchaniem, ale czekałam na jakiś... vibe, więcej życia, więcej radości. Janelle miksuje, co się da, kombinuje z przesłaniem, stylizuje się na kobietę-robota, próbuje rozmawiać o współczesnym feminizmie. I wszystko to chwalebne oraz ciekawy materiał na dysputę kulturoznawczą, ale, dopóki za nawałem tej, już podanej nieźle, treści nie pójdzie większy luz, jakaś iskra (a już jakieś przebłyski Beyonce są), ja, zwykła zjadaczka chleba, nie pójdę za Janelle.
Skomentuj

Komentarze: 6

Highfidelity 32 65   18/07/10, 00:04  
dawaj o tym 65daysofstatic:D maja fajna okladke nowej plyty, mimo, ze sama muzyka no, nie do konca oryginalna
youthless 24 123   18/07/10, 15:08  
O 65 to miał być tekst o idealnej korelacji okładki i płyty, więc może jeszcze się pokuszę.
Highfidelity 32 65   18/07/10, 18:32  
No, brzmi ciekawie, czekam więc na tekst!
youthless 24 123   18/07/10, 21:47  
Czuję presję, presję czuję! ;d
krowki 10 63   20/07/10, 22:18  
"analiza Dostojewskiego w kontekście poszerzającego się instrumentarium muzyków dubstepowych w następnym odcinku." haha, dziewczyno! :)

Looknij sobie występ Jannelle u Lettermana, Puff Daddy czy tam P. Diddy czy tam Sean Combs jej podawał pelerynkę. (Ta gitara w "Mashroom & Roses"! I koncept w soulu! Nie znam się na czarnej muzyce, ale ten android jest dość nowatorski, czyż nie?)
youthless 24 123   20/07/10, 22:41  
No, z tym Dostojewskim to trochę skrewiłam, ale przez Highfidelity, albowiem on przymusił mnie do napisania o 65dos.

Ależ ja wcale nie twierdzę, że nie jest, jak na swoją skromną wiedzę myślę, iż może być, ale pan z "Przekroju" naprawdę odwalił beznadziejną robotę. Opisywał, jak się w niej zakochał, i porównywał do Gnarls Barkley i Outkast, aż sobie odświeżyłam wspomniany, i szau dupy totalny, radocha i przepyszne starzenie się, a w zasadzie zero oznak upływu czasu, a mnie u Janelle najbardziej się podoba "Cold War", a resztę to ja tak średnio pamiętam. Wiem, że jest porządna i kombinatorska, ale, że zanucić czy coś, to tylko "Cold War". Jeszcze jej brakuje do diwy, jeszcze jej brakuje do Tej, nie wiem, jak dużo, może niewiele, mam szczerą nadzieję, że mało, ale po prostu nie zaprzyjaźniłyśmy się aż tak.
Logowanie
Zapamiętaj mnie
Bezpieczne logowanie (SSL)
Zapomniałem hasła
» zarejestruj się!